Вибір професії — складне і відповідальне завдання. Ви вже, певно, обговорювали цю тему з батьками, вчителями, друзями. Але кожен з Вас має сам знайти правильну відповідь на питання „Ким бути?" Якщо Ваш вибір буде вдалим, Ви будете відчувати себе щасливим, отримувати задоволення від своєї роботи та принесете користь людям. Не залишайте вибір майбутньої професії напризволяще. Обирайте професію свідомо, враховуючи свої здібності та можливість подальшого працевлаштування. Зробити вірний вибір - означає знайти професію, яка вам подобається, відповідає Вашим здібностям, знанням, стану здоров'я, має попит на ринку праці та буде актуальною в майбутньому.

 

Історія виникнення професії
Кухар - це спеціаліст харчового профілю, обов'язками якого є приготування їжі.Своїм корінням кулінарне мистецтво поринає у далеке минуле  - туди, де горів вогонь жертовного вогнища. Ще у ті доісторичні часи, коли наші предки полювали невеликими групами, розпочиналося спільне приготування їжі, а в племенах почали з'являтися постійні кухарі. Вони смажили м’ясо на розпечених каменях в попелі або на вертелі цілими або частинами. Пізніше м'ясо вже варилось, але не в посуді, а у шкіряних мішках, які наповнялись водою, після чого туди кидали розпечене каміння. Опанувавши вогнем, людина все більше і більше урізноманітнювала свою їжу, придумуючи різні способи її приготування.

 

 Перші школи кухарів були організовані в Стародавньому Римі, їхнім батьком став відомий у той час кухар і гурман Апіцій. У Стародавній Персії винахідники нових незвичайних страв щедро винагороджувалися царем.
З плином часу кухарі все більше удосконалювалися в своїй майстерності. Деякі страви, приготовані справжніми майстрами кухарського мистецтва, оцінювалися в купу грошей. При дворі багатьох монархів, посада кухаря залишалася однією з найбільш шанованих.
На Русі перші професійні кухарі з'явилися при дворах київських князів. Вже в XVII столітті, за правління Петра I в Росію починають привозити не лише нові незвичайні продукти, а й умілих кухарів з різних країн. В кінці XIX століття в Росії одна за одною починають відкриватися кулінарні школи, де готують професійних кухарів.
Кухарі завжди були і залишаються справжніми творцями, причому творцями, які несуть серйозну відповідальність за те, що вони роблять.

 

Умови та характер роботи
Технологічний процес приготування їжі складається з кількох стадій та операцій. Кухар, насамперед, виконує такі операції: прийом сировини, її переробка, зберігання продуктів; приготування холодних закусок, гарячих страв, випічки з борошна; оформлення страв для їх роздачі.
Основні операції кухар виконує вручну. Але сьогодні вже більшість трудомістких операцій здійснюють машини, механізми та автомати. На кухні кухар ніби губиться серед числених приладів, компресорів та електросковорідок. Він постійно перемикає якісь вентилі, натискає на кнопки. Тому праця кухаря завдяки науково-технічному прогресу сьогодні достатньо механізована та автоматизована.
Асортимент страв, які пропонуються відвідувачам, залежить від типу підприємства громадського харчування. Так, у ресторанах він ширший та більш різноманітний. Причому страви готують за індивідуальними замовленнями, використовуючи підвищені норми закладення продуктів. Зовсім інша ситуація в закладах громадського харчування, де виробництво носить масовий характер, зокрема, на фабриках-заготівельнях та фабриках-кухнях.  Тут  готуються напівфабрикати з м'яса, риби, картоплі, овочів для їдалень, кафе, буфетів.

 
 

Освітня підготовка
Кухар знає, як правильно зберігати продукти, готує різні страви за рецептами і вміє оформляти приготоване. Організовує зберігання продуктів відповідно до санітарно-гігієнічних норм. Кухар вміє і знає як працювати на технологічному обладнанні. Без проблем складає меню, робить калькуляцію і складає технологічні картки. Вміє готувати, порціонувати і відпускати продукцію. Основний зміст функціональних обов'язків кухаря залежить від того, який кваліфікаційний розряд йому присвоєно.

 

Кухар повинен знати:

  • рецептури, технологію виготовлення всіх видів страв та кулінарних виробів;
  • особливості виготовлення національних, фірмових страв та страв іноземних кухонь;
  • зміни, що відбуваються з білками, жирами, вуглеводами, вітамінами, речовинами для фарбування та іншими речовинами, що містяться в - продуктах під час теплової обробки;
  • правила оформлення та подання страв на замовлення, фірмових страв;
  • правила та прийоми розроблення рецептур і технологій страв й кулінарних виробів, в т.ч. з використанням новітніх технологій;
  • технологію використання нетрадиційної сировини у виробництві продукції ресторанного господарства;
  • правила складання святкового, банкетного меню;
  • способи усунення дефектів в готовій продукції; правила експлуатації відповідних видів технологічного обладнання, виробничого інвентарю, інструменту, ваговимірювальних приладів, посуду, їх призначення та використання в технологічному процесі;
  • технічні вимоги безпеки праці;
  • правила та норми протипожежного захисту, виробничої санітарії та особистої гігієни.
 

Кухар повинен уміти:

  • готувати страви та кулінарні вироби із застосуванням різних способів обробки;
  • випускати холодні страви та закуски – овочеві, рибні, м’ясні салати;
  • варити бульйони та супи, різні соуси;
  • готувати другі страви в різному вигляді;
  • готувати гарячі та холодні напої, солодкі страви;
  • оздоблювати різноманітні страви з овочів, грибів, риби, м’яса, птиці, субпродуктів;
  • замішувати прісне тісто, виготовляти з нього вироби.

                                                                                                                                                 На пепередню сторінку