Історія виникнення професії

Професія "кондитер" - складна і потребує не лише естетичного смаку та художніх здібностей від робітника, але багатьох знань та вмінь. Від покоління до покоління передавали люди досвід приготування їжі. Ще в давній Греції був культ Акслепія, міфічного лікаря-цілителя, що мав ім'я Єскулап. Його дочка Гігея вважалась покровителькою науки та здоров'я, а вірною помічницею їх була кухарка Куліна. Вона стала покровителькою кухарської справи. Від цього імені похо-дить і назва професії - кулінар, кондитер. Під час значних перемог над ворогом,  радісних подій  проводилися у Стародавньому Римі та Греції цілі бенкети з тисячами запрошених гостей. Вже тоді були підготовлені люди, котрі готували їжу та відповідали за такі святкування.

Українська кухня з давніх-давен відзначалась різноманітністю страв з високими смаковими і поживними якостями. Приготування їжі виділилось в окрему спеціальність при княжих дворах та монастирях. Так вже в XI столітті в Києво-Печерському монастирі серед ченців було кілька кухарів.     Розквіт капіталізму у XIX столітті привів до розвитку всієї    харчової    промисловості.   Невеликі   ресторації та кафе прагнули наслідувати нову моду,  і з'являється окрема посада кондитера, що спеціально виготовлює солодощі до чаю та кави. Кондитер - це професія, яка передбачає як ручну, так і механізовану роботу за допомогою автоматичних приладів та устаткування: маслорізка, пекарні, змішувачі, ножі, котли,  духові  шафи, тощо. Проводить дуже багато різноманітних операцій:  фільтрацію, вимірювання, виготовлення   тіста, випікання, тощо.     Професія кондитера - широка та змістовна, праця кропітка і важка, яка потребує багато зусиль, напруження,     натхнення,   творчого пошуку.

Умови та характер роботи

Робота кондитера в основному проходить в цеху з 8-годинним робочим днем, в одну або в дві зміни, якщо це велике підприємство. На приватних підприємствах робота залежить від потреби ринку, який диктує свої особливі умови. Але кондитерські, які відрізняються оригінальними виробами, користуються у мешканців міст, сіл великим попитом, і продукція сучасних кондитерів розкуповується дуже охоче, особливо напередодні вихідних та свят. Робота кондитера вимагає високої емоційної напруги. Багато часу кондитери проводять з великою кількістю електро-, тепло-, та газоприладів. В цеху постійно висока температура та шум.

Тому ці умови праці викликають іноді перенапруження і ризик помилок або навіть призводять до травматизму, перегріву, переохолодження та алергічних захворювань.
Кондитер виготовляє вироби з різних видів харчової сировини (тіста, сирної, марципанової маси, кремів, морозива та ін.) – торти, тістечка, печиво, рулети і кекси. Займається приготуванням начинок, кремів і різних видів тіста. По заданій рецептурі готує сировину – замішує, обминає, розкочує тісто, збиває креми. Виготовляє напівфабрикати і випікає їх за певною технологією. Оформляє виріб, використовуючи крем, марципанову масу, шоколад, фрукти і горіхи. Перевіряє вагу готових виробів. Працює в колективі з декількох чоловік.
Основною метою праці кондитера є обробка харчових продуктів, створення відповідно до рецептури і технології кондитерських виробів, що гармонійно поєднують в собі як хороші смакові якості, так і красивий зовнішній вигляд.
Кондитер повинен знати асортимент виробів, що випускаються, рецептури і режими їх приготування, види сировини і способи його переробки, способи обробки і прикраси кондитерських виробів.
У діяльності кондитера можна виділити наступні робочі операції: ручне переміщення, перенесення, нагрівання, узяття проб, обробка і прикраса, фільтрацію, вимірювання, виготовлення тіста, випікання, тощо. Типові елементи діяльності – обробка харчових продуктів, робота з рідкими речовинами і виготовлення художніх об'єктів.
Працює в кондитерському цеху, застосовує як ручну працю, так і спеціальні пристосування і машини, печі. Робоча поза — стоячи. Велике навантаження на опорно-рухову систему. Робота в умовах підвищеної температури повітря і вологості.

Це складна професія яка потребує не лише естетичного смаку та художніх здібностей від робітника, але багатьох знань та вмінь, передбачає як ручну, так і механізовану роботу за допомогою автоматичних приладів та устаткування: маслорізка, пекарні, змішувачі, ножі, котли, духові шафи, тощо. Професія кондитера - широка та змістовна, праця кропітка і важка, яка потребує багато зусиль, напруження, натхнення, творчого пошуку.

Кондитер повинен знати:

  • рецептури, технологію виготовлення всіх видів кондитерських виробів;
  • зміни, що відбуваються з білками, жирами, вуглеводами, вітамінами, речовинами для фарбування та іншими речовинами, що містяться в - продуктах під час теплової обробки;
  • правила оформлення та подання страв на замовлення, фірмових страв;
  • правила та прийоми розроблення рецептур і технологій страв й кондитерських виробів, в т.ч. з використанням новітніх технологій;
  • технологію використання нетрадиційної сировини у виробництві продукції ресторанного господарства;
  • правила складання святкового, банкетного меню;
  • технічні вимоги безпеки праці та правила та норми протипожежного захисту, виробничої санітарії та особистої гігієни. 
  • способи усунення дефектів в готовій продукції; правила експлуатації відповідних видів технологічного обладнання, виробничого інвентарю, інструменту, ваговимірювальних приладів, посуду, їх призначення та використання в технологічному процесі;
   

 

 

     

                                                                                                                                                На пепередню сторінку